Το 1892,ιδρύεται η «1/τάξιος Δημοτική Σχολή Αρρένων Άνω Πέλλης»,τίτλος του Σχολείου κατά την ίδρυσή του. Κατόπιν και μετά από συνεχείς μεταβολές στην οργανικότητα, με Υπουργική Απόφαση που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ αριθμ.262/27-9-1957 τ.Β‘ το σχολείο μετονομάστηκε σε:2ο Δημοτικό Σχολείο Αταλάντης.Η τελευταία μεταβολή της οργανικότητας σε12/θέσιο έγινε με το ΦΕΚ 657/30-7-1996 τ.Β ‘ και ο ορισμός του ως Ολοήμερο έγινε με το ΦΕΚ 782/9-6-2005 τ.Β ‘.

Τόσο ο τίτλος του Σχολείου κατά την ίδρυσή του,ως«Δημοτική Σχολή Αρρένων Άνω Πέλλης»,όσο και η σημερινή του προσωνυμία,2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ«Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ»,η οποία δόθηκε την δεκαετία του ’90,οφείλεται στο εξής ιστορικό γεγονός:Μετά από την αποτυχία της Επανάστασης του 1821 στην Μακεδονία,αρκετοί Μακεδόνες αγωνιστές κατέφυγαν σε διάφορα μέρη της Νότιας Ελλάδας,για να αποφύγουν τους διωγμούς των Τούρκων.

Το Βασιλικό Διάταγμα για τη σύσταση του οικισμού των Μακεδόνων υπογράφηκε στις 20 Μαρτίου 1835 και ως τόπος εγκατάστασης ορίστηκε στην Αταλάντη ο "Τουρκομαχαλάς",ο οποίος ονομάστηκε με νέο Βασιλικό Διάταγμα«Πέλλη».Τα οικόπεδα που διανεμήθηκαν στους οικιστές Μακεδόνες ανέρχονταν σε 370,και προτάθηκε η χορήγηση γαιών 3-5 στρεμμάτων ανά κάτοικο.Με το Βασιλικό Διάταγμα της 25 Απριλίου/7 Μαΐου 1837 αποφασίστηκε ο σχηματισμός ιδιαίτερου δήμου των Μακεδόνων στην«Πέλλα»Αταλάντης.

Το 1892 ιδρύεται Δημοτικό σχολείο αρρένων στην Άνω Πέλλη,με 41 μαθητές.Κατά το έτος αυτό η Άνω Πέλλη είχε 591 κατοίκους και η Κάτω Πέλλη 202 (βρίσκονταν στο επίνειο της Αταλάντης στην Σκάλα Αταλάντης).Το 1916 ο συνοικισμός Άνω Πέλλη συγχωνεύτηκε με την κοινότητα Αταλάντης και αποτέλεσαν ένα ενιαίο δήμο στον οποίο το 1925 προστέθηκαν και οι κοινότητες Κάτω Πέλλης και Όρμου Κ. Πέλλης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 50 guests και κανένα μέλος